ADANA ŞUBESİ

Raziye Çetin / SASA

 

 

 

 

 

PETROL-İŞ KAZANACAK!

Sendikamız Petrol-İş'e üye oldukları için işten atılan ve 15 Mayıs'tan bugüne anayasal hakları olan sendikalaşmak için mücadele eden Flormar işçilerinin yanındayız. Adana Sasa'dan kadınlar olarak Flormar ürünlerini tüketmiyoruz.

ADIYAMAN ŞUBESİ

PERİHAN AYHAN / TPAO Adıyaman Bölge Md.

FLORMAR VE YVES ROCHER'İ BOYKOT EDİYORUZ

Sendikal haklarını kullandıkları için işten atılan işçiler işlerine dönene kadar Flormar ve Yves Rocher'i boykot ediyoruz. İşçilerin kanun ve sözleşmeden doğan haklarını özgür bir şekilde kullanabilmelerini destekliyoruz. İşçilerin yeniden iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasını istiyoruz. Çalışma saatlerinin insancıl koşullara getirilmesi için çağrı yapıyoruz. Bu isteklerimiz işten atılan işçilere sağlanıncaya kadar mücadele edeceğiz. Bu markaları boykot edeceğiz. Flormar'ın suçuna ortak olmayacağız.

Flormar işçileri geri alınmadığı müddetçe ben bir Flormar ve Yves Rocher müşterisi olarak bu markaya ait hiçbir ürünü almayacağım ve çevremle de gerek sosyal medya aracılığıyla gerek bire bir görüşüp bu ürünleri boykot etmeleri için çalışmalarda bulunacağım.

Boykot en önemli en etkili yöntemdir. Flormar ve Yves Rocher ile bağlantılı hiçbir ürünü almayacağız ve almayın diyoruz.

ALİAĞA ŞUBESİ

EBRU ER / PETKİM İşyeri Temsilcisi

DÜNYAYI DİRENEN EMEKÇİLER GÜZELLEŞTİRECEK

Kadınları güzelleştirmek iddiası ile yola çıkan Flormar ve Yves Rocher firması kadın çalışanlarına yaptığı davranışla çirkinleşmistir. Hiç bir malzeme ve formül bu çirkinliği örtemez. Direnişin güzellestirdigi kadınlar tarih yazarken , flormar yaptığı hukuksuzlukla vicdanındaki kara lekeyi taşımaya devam edecektir. Biz Aliağa Petrol-İş Şubesi olarak direnişin simgesi kadınların yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Ta ki sendika halaylarla Flormar'a girene dek. Destek ve boykota devam. Dünyayı direnen emekçiler güzelleştirecek. Direnen tum emekcilere selam olsun.

ANKARA ŞUBESİ

SEVGİ ÖZÜDOĞRU

TPAO Ankara Çalışanı

KADINLAR MAKYAJSIZ GÜZEL

Flormar markasını kullanmıyoruz. Tüm kadınların makyajsız güzel olduklarını düşünüyorum.

Flormar'da sendikalaşma mücadelesi yürüten arkadaşlarımızı destekliyoruz, haklının kazanacağını düşünüyorum, Flormar işçisi de haklı bir dava yürütüyor, kazanacaklarına inancımız sonsuz.

 

BANDIRMA ŞUBESİ

MEHTAP KAŞIKÇI / Eti Maden İşletmeleri Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları

İşçi sendikaları işçilerin ekonomik sosyal hak ve çıkarlarının korunması ve geliştirilmesi için kurulan anayasal ve yasal kuruluşlardır. Unutma, işçi arkadaş, sendikal hakkın yasaların güvencesi altındadır. Ancak sendikalı olursak birlik ve dayanışma ile güçlü olursak kazanırız. Diğerleri nasıl başardılarsa sizler de öyle başaracaksınız. Başlamak, başarmaktır. Başladınız, başaracaksınız. İlk önce iş güvencesi, daha iyi ücret, daha iyi çalışma koşulları için sendikalaşmaktan
korkma!

BATMAN ŞUBESİ

SELMA CANPOLAT / TPAO Batman Bölge Müdürlüğü'nde Temsilci

FLORMAR'I BOYKOT EDİYOR VE ARKADAŞLARIMIZI DESTEKLİYORUZ

Direnişlerine devam eden işçi kadın arkadaşlarımızı sevgiyle kucaklıyor mücadelelerinin bütün işçi sınıfına örnek olmasını umuyorum. En doğal haklarını korkutarak sindirmeye çalışarak ellerinden almaya çalışan patronlarının, işçilerin hak ve emek mücadelesinden nasıl korktuklarını görüyoruz. İnsanca yaşamak için sendikalaşan işçisini işinden eden Flormar'ı boykot ediyor, arkadaşların dayanışmasına destek veriyoruz. Dayanışmanın gücü ve işçiler kazanacak. Petrol-İş Batman şubesindeki kadın işçiler adına yürek dolusu selamlar.

BURSA ŞUBESİ

NAGİHAN KANBEROĞLU / Faurecia Polifleks Çalışanı

ZAFER DİRENEN KADINLARIN OLACAKTIR!

Faurecia otomotiv firmasında 11 yıldır çalışmaktayım. Flormar işçilerinin bu haklı direnişini en başından beri takip ediyor ve yürekten destekliyorum. Flormar işçilerinin en temel hakkı olan örgütlenme hakkına sonuna kadar sahip çıkacağına ve mücadelelerini yılmadan sürdüreceğine inanıyorum. Baskı ve tehditlere direnerek sesinizin, emeğinizin, mücadelenizin daha da yükseleceğine eminim. Kadın eli değen her şey, her yer güzelleşir, o halde Flormar'a ihtiyacımız yok. Sloganımız belli "Flormar değil direniş güzelleştirir" diyorum. Ben ve kadın arkadaşlarım boykot ediyor, hiç bir ürününü kullanmıyoruz. Haklarınızı almadan asla pes etmeyin. Zafer direnen kadınların olacaktır.Hepinizle gurur duyuyor saygılarımı sunuyorum

Kalbimiz sizinle birlikte her zaman heryerde yanınızdayız. Yaşasın direniş! Yaşasın kadın dayanışması!

 

DÜZCE ŞUBESİ

ÖZLEM UÇAR

Standart Profil Çalışanı

Mücadelenizi tüm kalbimizle destekliyoruz. İşçi kardeşlerimiz işe geri alınıncaya kadar biz Düzceli kadınlar olarak Flormar ürünlerini kullanmama kararı aldık.

 

GEBZE ŞUBESİ

EMEK NALBANT

NOVARES Çalışanı

FLORMAR SENDİKALAŞANA KADAR MÜCADELEYE DEVAM

Flormar artık bir makyaj malzemesi değil direnişin umudu, güzelliğin adı olarak anılacak. Kadınlar bize bir kez daha yerin göğün yaratıcısı olduğunu kanıtladı, bir kez daha ekmeğine, alınterine, sendikasına nasıl sahip çıkılır gösterdiler bize. İşverenin hapishaneye çevirdiği fabrikalarının çevresinde açan direnç çiçekleri artık onların adı. Tıpkı Novamed kadınları gibi, tıpkı evde, işyerinde, sokakta direnen kadınlar gibi... Ve Flormar'ın kadınları tarih yazdı, ve kadınlar her zaman tarih yazmaya devam edecek. Ve gün gelecek bizler, birbirimizi artık dünyayı yaratan nasırlı ellerimizden tanıyacağız. Yaşasın Flormar direnişimiz. Flormar sendikalaşana kadar mücadeleye devam.

İSTANBUL 1 NO'LU ŞUBE

ESRA GÖK / Eaton Polimer Kauçuk

FLORMAR'DA ÇALIŞAN KADIN EMEKÇİLERİMİZİ DESTEKLİYORUM

Kadın deyince aklınıza ilk gelen şey eşitsizlik değil mi? Evet, eşitsizlik, katılıyoruz ve erkeklerimizi bu bağlamda emekçi kadınlar olarak kınıyoruz. Sebep ne diyecek olursanız yaşadığımız şu günlerde maddiyat bu kadar önemliyken eşimize ve çocuklarımıza manevi destek, artı maddi destek olarak da yardımcı olmayı kendimize görev bilmişiz. Daha iyi eğitim, daha iyi yaşam alanı sağlayabilmeleri, saygın kişiler olmaları ve olabilmemiz için işyerinde, evinde çaba gösteren yine kadınlar. O kadar zayıf gördüğünüz kadınlar aslında ne kadar güçlü, fiziken ve ruhen de, farkında değilsiniz. Çabalarımız daha güzel bir toplum, eşimiz, çocuklarımız ve çevremizdekilerle saygın bireyler oluşturabilmektir. Bu kadar güçlü düşünceye sahip olan kadın ve kadınlar asla zayıf değildir. Zayıf ve eşitsiz olan tek şey sadece sizin dar görüşünüz ve eşitsiz bakış açınızdır. Unutmayın... Flormar'da çalışan kadın emekçilerimizi de bu bağlamda destekliyorum ve umarım hakkını haklıya verirler diyorum. Dik durun dualarımız sizinle.

İSTANBUL 2 NO'LU ŞUBE

GÜLAY SERİNKAYA

MEFAR İşyeri Temsilcisi

SIRA SİZDE FLORMAR İŞÇİLERİ!

Dikenli teller de çekseniz,

Duvarlar da örseniz,

Ağaçlara kamera da taksanız, Petrol-İş oraya girecek...

Biz kazandık, Mefar işçileri,

Sıra sizde Flormar işçileri!

İZMİR ŞUBESİ

EMİNE GÜMÜŞ / TPI - Menemen İşyeri Temsilcisi

KADIN, ONURU VE ALINTERİ İLE GÜZEL

Sendikamız Petrol-İş'in örgütlenme çalışmaları yürüttüğü ve çoğunluk tespiti aldığı Flormar'da işten atılan emekçi kardeşlerimizin anayasal hakları olan sendikalı çalışma hakları engellenemez. Bizler fabrikaları evimiz, çalışanları kardeşimiz bilip bu bilinçle var gücümüzle fedakarlıkla çalışmaktayız.

Anayasal hakkımız olan örgütlenmenin engellenmesi kabul edilemez. Bu direniş sınıf bilincine varmış dayanışmanın önemini bilen toplumdan destek alan bir sosyal olay halini almıştır. Flormar direnişi sürecinde ne ben ne de çevremdeki dostlarım hiçbir ürünü alıp kullanmadık. İşverenin bize dayattığı 'eziksiniz, teksiniz, güç bizde' algısının kırılmasıdır direnişin adı.

Bizlerin dayanışmaya daha fazla birlik olmaya ihtiyacımız var. Kadın, onuru ve alınteri ile güzel. Flormar'dan alacağı ürüne ihtiyaç duymuyor. Sendikalıyız, güçlüyüz!

KIRIKKALE ŞUBESİ

GÜL KOCA

TÜPRAŞ Çalışanı

FLORMAR YALNIZ DEĞİLSİN!

Flormar'da kadın çalışanlarımızca yapılan haklı eylemlerinin TÜPRAŞ kadın personelleri olarak sonuna kadar yanlarında olduğumuzu hatırlatmak isterim. Sendikalı olmak suç değildir.

Flormar, yalnız değilsin!

 

KOCAELİ ŞUBESİ

FATMA YILDIZ

TÜPRAŞ İzmit Rafineri Satın Alma Müdürlüğü

GÜZELLEŞECEĞİM DYİE, İŞÇİSİNE BU MUAMELEYİ YAPAN İNSANA PARA KAZANDIRMAYACAĞIM

Bugün işimden atıldığımı düşünüyorum. Evimden çok zamanımı geçirdiğim yerden usulsüzce gönderildiğimi tıpkı Flormar’daki onlarca arkadaşın sendikalaşmaya çalışırken gönderildiği gibi. Flormar eyleminde "İki yetim çocuğum var benim" diyen bir annenin yaşadığı zorluk, sesine titreme, gözüne yaş olarak dolarken; ben güzelleşeceğim diye işçisine bu muameleyi yapan insana para kazandırmayacağım. Flormar bu durumu düzeltene kadar hiç bir ürününü almayacağım ve hiç bir yakınıma aldırmayacağım. Flormar değil, direniş güzelleştirir diyen tüm arkadaşları destekliyorum ve haksızlığın sona ereceğini umut ediyorum.

MERSİN ŞUBESİ

ÖZLEM SİNDAR

MERSİN SODA San. AŞ

SELAM OLSUN DİRENEN KADINLARA!

Mersin soda Sanayi A. Ş de 21 yıldır çalışmaktayım. 18 yıllık evliyim bir oğlum ve bir kızım var. Çalışan bir kadın olmanın dışında işçi olmanın zorluğunu hepimiz biliyoruz. Flormar'da yapılan mücadelenin bir varlık mücadelesi olduğunu kadın olarak görebiliyorum. Sermayenin çalışanı sömürerek kazanç sağlamaya çalışması kabul edilemez.

Anayasal hakkımız olan sendikaya üye olmak suç değildir. Sendikamız PETROL–İŞ Flormar'daki örgütlenmeyi tamamlayacak ve işten atılan bütün emekçilerin işe geri alınmasını sağlayacaktır. Diğer fabrikalarda çalışan bizler de sendikamızın zafere ulaşıncaya kadar yanındayız.

Hayatın her alanında haksızlığa mahkum edilen biz kadınlar FLORMAR direnişiyle aslında tüm baskılara boyun eğmeyeceğimizi gösteriyoruz.

SELAM OLSUN DİRENEN KADINLARA SELAM OLSUN EMEK MÜCADELESİ VEREN TÜM EMEKÇİLERE...

 

TRAKYA ŞUBESİ

Gonca Öksüz

VERİTAS Çalışanı

FLORMAR İŞÇİLERİNİN HAKLI MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

Anayasal hakları olan sendikaya üye olma hakkını kullandıkları için işten atılan ve 15 Mayıs'tan beri işlerine dönebilmek ve sendikalı olabilmek için haklı bir mücadele yürüten çoğunluğu kadın Flormar işçilerinin direnişini destekliyoruz.

İşten atılan işçiler, sendikalı olarak işbaşı yapıncaya kadar hiçbir Flormar ve Yves Rocher ürününü tüketmiyoruz.

 

(Kaynak: Petrol-İş Kadın Dergisi, Sayı 59, Ağustos 2018)