• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Çankırı Şubemizde Örgütlü Sumitomo İşyerinde 3 Aralık Engelliler Günü Etkinliği

06.12.2021

Çankırı Şubemizin örgütlü olduğu Sumitomo işyerinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir etkinlik yapıldı. Bu yıl ikinci kez yapılan etkinlikte Petrol-İş Şube Başkanı, üye ve temsilcileri ile Sumitomo işvereni, işyerinde çalışan engelli üyelerimize hediye takdim ederek, engellerin birlikte aşılacağı mesajını verdiler.  Sumitomo Rubber Ako Çankırı Lastik Fabrikasında gerçekleşen bu farkındalık etkinliğinin sonraki yıllarda da devam ettirilmesi temennileride bulunuldu.

Ayrıca Çankırı Şube Başkanımız Halil İbrahim Topcu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklamada bulundu.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli bireylerimiz için farkındalık yaratmasını diliyoruz. Engelleri aşmak bir inanç meselesidir. Başarının anahtarı öncelikle inanmaktır. Başarılarıyla bizleri gururlandıran, azim ve kararlılıklarıyla hepimize ilham kaynağı olan engelli kardeşlerimiz buna en güzel örnektir. Kişilerin doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle engelli olması, sahip oldukları hakların kullanımını kısıtlayan bir unsur olarak değerlendirilmemelidir. Gerekli fırsat ve imkân sağlandığında engelliler, hayatın tüm alanlarında, sporda, sanatta, edebiyatta, siyasette, eğitimde, sivil toplumda, iş dünyasında; tüm zorluklara rağmen, sergiledikleri mücadele, gerçekten takdire şayandır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan karar ile 3 Aralık 2008 tarihinde onaylanan “Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi” engelli hakları açısından önemli bir aşama olmuştur. Petrol İş Sendikası olarak toplumun engellilik konusunda bilinçlendirilmesini ve engelli ailelerinin desteklenmesini hedefleyen bütün kampanya ve projeleri yürekten destekliyoruz ve engelsiz bir dünya için herkesi en üst düzeyde sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz.

Halil İbrahim Topcu
Petrol-İş Sendikası
Çankırı Şube Başkanı