• industriAll global
 • industriAll europe
 • Retun See
 • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

 • Eylül ayında en az 177 işçi yaşamını yitirdi

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre eylül ayında en az 177 işçi yaşamını yitirdi. Böylelikle 2015 yılının ilk dokuz ayında iş cinayetine kurban giden işçi sayısı 1317 oldu. Geçen yılın aynı ayında ise 152 işçi hayatını kaybetmişti.
 • Düşüş gösteren tek grup giyim ve ayakkabı

  TÜİK Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksini (TÜFE) açıkladı. TÜFE’de Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,95 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,80 artış yaşandı.
 • Kadın Emeği ve İstihdamına İlişkin Bilgi Notları

  Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG) Platformu ağustos ayında kadın emeğine ilişkin üç farklı yayın çıkardı. Yayınlardan biri olan 'Kadın Emeği ve İstihdamına İlişkin Bilgi Notları' nda işlenen konulardan birisi sosyal güvenlik sistemi.
 • Gerçek İşsiz Sayısı 6 Milyona Yaklaşıyor

  TÜİK'in yayımladığı mayıs ayı işgücü verilerine göre işsiz sayısı 2015 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 238 bin kişi artarak 2 milyon 789 bin kişi oldu. Resmi göstergelere yansımayan kesimler eklendiğinde ise işsiz sayısı 5 milyon 621 bine çıkıyor.
 • Cari Açık Beklentilerin Üzerinde

  Merkez Bankası verilerine göre cari işlemler açığı Haziran ayında 3 milyar 356 milyon dolar ile beklentilerin üzerinde çıktı. Banka ve aracı kurum analistleri ve ekonomistlerin ortalama beklentisi 3 milyar dolar civarındaydı.
 • Bütçe Gıda ve Kiraya Ayrılıyor

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 Hanehalkı Tüketim Harcamasını açıkladı. Bütçe araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye genelinde hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 24,8 oranıyla konut ve kira harcamaları, yüzde 19,7'lik oranla gıda ve alkolsüz içecekler oluşturuyor.
 • Temmuz ayında 166 işçi hayatını kaybetti

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin raporuna göre temmuz ayında en az 166 işçi yaşamını yitirdi. İş cinayetleri tarım, inşaat ve taşımacılık işkollarında yoğunlaşıyor.
 • Aylık En Yüksek Artış Ev Eşyası Grubunda

  Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüketici Fiyat Endeksi'nde aylık bazda yüzde 0,09 artış yaşanırken, ana harcama gruplarında aylık bazda en yüksek artış ev eşyasında görüldü.Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,32 düşüş yaşadı.
 • 2015 yılının ilk altı ayında 794 işçi yaşamını yitirdi

  2015 yılının altı aylık iş cinayeti raporunu açıklayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, en az 794  işçinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Rapora göre iş cinayetleri inşaat, tarım ve taşımacılık işkollarında yoğunlaşıyor.
 • Kadınlar Direniş Alanlarında

  Petrol-İş Sendikası Kadın Dergisi'nin de içinde olduğu farklı platformlardan birçok kadın, 30 Haziran Salı günü, sendikal nedenlerle işten çıkarılan ve direnişe geçen iki ayrı sendikadan, iki ayrı direnişe dayanışma ziyaretinde bulundu. İlk önce Petrol-İş Sendikası'nın örgütlenme çalışması yürüttüğü ve bir aydır direnişte olan Çan Ortak Girişimi Norm Sanayi işçisi kadınlara gidildi. Daha sonra 120 civarında işçinin direnişe geçtiği Cam-Keramik-İş'te örgütlenen Serapool çalışanı kadınlar ziyaret edildi.

Sayfalar

 

GENEL BAŞKANIMIZIN 70.YIL MESAJI

Yıllar içerisinde emek mücadelesinin en köklü ve en güçlü sendikalarından biri haline gelen Petrol-İş, 70 yaşını kutluyor... Genel Başkanımız Süleyman Akyüz sendikamızın 70. kuruluş yılı sebebiyle bir mesaj yayınladı. Genel Başkanımızın mesajına aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz. [video:https://youtu.be/7kQu_PWOraA] ...
devamı