• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Özelleştirme soruları | Emin Çölaşan-Hürriyet

SEVGİLİ okuyucularım, bugün çok önemli, kamuoyunda ve medyada her nedense asla gündeme getirilmeyen ve tartışılmayan bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu hükümet işbaşına geleli 3 yıl olmak üzere. Her iktidar belli projelere, ülke yararına olacak büyük tesislere, önemli yatırımlara imza atar. Onları başlatır. 3 yıl az zaman değildir.

 

EMİN ÇÖLAŞAN
06.10.2005

SEVGİLİ okuyucularım, bugün çok önemli, kamuoyunda ve medyada her nedense asla gündeme getirilmeyen ve tartışılmayan bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.

Bu hükümet işbaşına geleli 3 yıl olmak üzere. Her iktidar belli projelere, ülke yararına olacak büyük tesislere, önemli yatırımlara imza atar. Onları başlatır. 3 yıl az zaman değildir.

Şimdi soruyorum: AKP iktidarı bu 3 yıl boyunca bir tek önemli projeye, büyük yatırıma imzasını attı mı? Böyle bir şey başlattı mı?

Hayır!

Ama dikKat ediniz, geçmişte başlatılıp bitirilen ve yıllardan beri adeta altın yumurtlayan büyük tesislerimiz, bunlar tarafından apar topar satılıyor.

‘Zarar ediyor da o yüzden satıyoruz’ masalı geçerli değil... Çünkü son aylarda tek tek sattıkları Telekom, Tüpraş, Erdemir, limanlar gibi tesislerin hiçbiri zarar etmediği gibi, devlet bütçesine çok büyük katkılar sağlıyordu.

Bunlar elden çıktı. Yerliye yabancıya, Arap’a Yahudi’ye satıldı. ‘Aktif pazarlama’ yöntemiyle, parayı veren düdüğü çaldı.

Dünyanın her yerinde özelleştirme yapılabilir. Bazı tesisler satılabilir. Ancak dünyanın hemen her ülkesinde bir kural vardır:

Özelleştirmeden elde edilen gelir altyapı ya da başka kárlı yatırımlar için harcanır. Böylece ülkeye yeni tesisler, fabrikalar kazandırılır.

İşsizlere iş yaratılır. Ekonomiye yeni bir ivme sağlanır.

Lütfen çok dikkat ediniz: Bizde ise tam tersi oluyor.

Özelleştirmeden elde edilen paraların tümü, devlet bütçesine aktarılıyor.

Maliye Bakanı geçenlerde ilginç bir itirafta bulundu:

‘Biz bu parayla borçlarımızı ödüyoruz.’

Bütçeye aktarılan özelleştirme gelirleriyle belki borç ödeniyor, belki maaş.

Ama bu paraların yatırıma dönüşmediği kesin.

O zaman karşımıza şu acı gerçekler çıkıyor:

Bütçe yama tutmuyor. Dolayısıyla geçmişte yapılan tesisleri satıp parasını bütçeye aktarıyorlar. O paralar en kısa zamanda suyunu çekiyor. Yeni yatırım yok. Büyük yatırım hiç yok. Hiç kimseye iş olanağı sağlanmıyor.

Bunun perde arkası ise şöyle:

AKP iktidarı günü kurtarıyor. Telekom, Tüpraş, Erdemir gibi dev ve kárlı kuruluşları satıp önümüzdeki birkaç ayı kurtarmanın peşinde dolanıyor.

Kaynak: HÜRRİYET GAZETESİ