• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Ankara Şubemiz BOTAŞ'ın “Fotoğraflarla Tuz Gölü Habitatı” Sergisine Katıldı

02.12.2020

Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde bulunan Sultanhanı Kervansarayında BOTAŞ tarafından  hazırlanan “Fotoğraflarla Tuz Gölü Habitatı” Sergisinin açılışı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ile BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Sergiye ayrıca, sendikamız Ankara Şube Başkan Yardımcısı Sabri Polat da katıldı.

Bakan Dönmez “Fotoğraflarla Tuz Gölü Habitatı” Sergisinin açılış konuşmasında, BOTAŞ’ın doğal yaşamın korunması için hayata geçirdiği projeleri yerinde görmek için Aksaray’a geldiklerini ifade etti. Tuz Gölü’ndeki tabiatın yeniden canlanmasına şahitlik edildiğini söyleyen Bakan Dönmez; Tuz Gölü’ndeki flamingoların sayılarının proje sayesinde arttığını, bölgenin başta flamingolar olmaz üzere birçok canlıya ev sahipliği yaptığını, sayıları neredeyse 3 binlere gerileyen flamingoların Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Projesi sonrası 25 binlere ulaştığını belirtti. BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan başta olmak üzere, tüm yetkili ve görevlilere teşekkür eden Fatih Dönmez serginin açılışını gerçekleştirdikten sonra fotoğrafları inceledi.

Tuz Gölü Yer Altı Doğal Gaz Depolama Projesini anlatan  hatıra panosunda “Fotoğraflarla Tuz Gölü Habitatı” Sergisini ziyaret edenler hatıra fotoğrafı çektirerek bu anı ölümsüzleştiriyorlar.

Sergide ayrıca Tuz Gölü Yer Altı Doğalgaz Depolama  Projesi  ve projenin çevreye olan katkılarını anlatan Türkçe ve İngilizce tanıtım broşürleri dağıtıldı.
800 yıllık Sultanhanı Kervansarayının tarihi atmosferinde, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği  Tuz Gölü Habitatının eşsiz güzelliklerini gözler önüne seren sergi, 31 Ekim 2020 tarihine kadar ziyarete açık kaldı.