• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Deri işçilerinin direnişi sürüyor

Deri sektöründe çalışan işçiler, Ramazan Bayramı'nı direnişte geçirdi. Deri işçileri, DESA Deri'de 211 gündür, Kampana Deri'de 159 gündür ve Savranoğlu Deri'de ise 26 gündür direnişteler.

05.09.2011

Deri sektöründe çalışan işçiler Ramazan Bayramı'nı da direnişte geçirdi. DESA Deri'de 211 gündür, Kampana Deri'de 159 gündür ve Savranoğlu Deri'de ise 26 gündür direniş devam ediyor.

Anayasal ve yasal haklarını kullanarak Deri-İş sendikasına üye olan ve bu nedenle Desa Deri, Kampana Deri ve Savranoğlu Deri'de işten çıkarılan işçiler, direniyor. Desa'da 28 Ocak'ta işten atılan iki işçiyle başlayan direniş bugün 211. gününde. Firmada çalışan deri işçileri kapı önünde devam eden direnişi sahiplendi ve kapı önünde mola saatlerinde alkış ve slogan atarak Desa'yı protesto etmeye devam ediyor.

Kampana Deri'de ise olumsuz çalışma koşullarına karşı örgütlenme haklarını kullanan işçiler işverenin sendika karşıtı tutumuyla karşılaştı. 21 Mart 2011 tarihinde iki işçinin daha sonra ise 14 işçinin işten çıkarıldığı firmada direniş devam ediyor.

Deri işçileri, Tuzla'da bulunan Kampana Deri önünde 159 gündür eylemlerini kararlılıkla sürdürüyor.

Savranoğlu Deri'de ise 1 Ağustos'ta 3 üyenin işten çıkarılması ile işyeri önünde başlayan direniş 27. gününe ulaştı.