• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Devlet "kazak mı?" | Okan Müderrisoğlu-Sabah

PETKİM'İN, çoğunluk hissesinin blok satışında en yüksek teklifi veren grubun dosyası açıldıkça, kamuoyunda tedirginlik derinleşiyor. Özelleştirme İdaresi yetkilileri, Kazak Grup'un gizemi konusunda, "Ön yeterlilik aldılar. Bizce bir tereddüt yok. Ama kendilerini tanıtmalılar" derken topu üstü örtülü biçimde istihbarat teşkilatına attı.

OKAN MÜDERRİSOĞLU
09.07.2007

PETKİM'İN, çoğunluk hissesinin blok satışında en yüksek teklifi veren grubun dosyası açıldıkça, kamuoyunda tedirginlik derinleşiyor. Özelleştirme İdaresi yetkilileri, Kazak Grup'un gizemi konusunda, "Ön yeterlilik aldılar. Bizce bir tereddüt yok. Ama kendilerini tanıtmalılar" derken topu üstü örtülü biçimde istihbarat teşkilatına attı. Aslında o kadar ileriye gitmeye gerek yok. Bundan sadece 6 ay öncesine dönülmesi yeterli. Çünkü Kazak Turan Alem Grup'un sermaye yapısı ve ortaklık bağları konusunda ciddi tereddüt duyan BDDK yönetimi, uzun bir süre Şekerbank'ın bu alıcıya devrine onay vermemişti. Aralık 2006'da çıkan onaya ise başta Başkan Tevfik Bilgin olmak üzere bazı üyeler muhalefet etmiş ve karar oy çokluğu ile alınmıştı.

 

Muhalefet şerhinde, alıcının sermaye yapısı belirsizliği etkili olmuştu. Öyle anlaşılıyor ki BDDK'daki bilgiler, Petkim'in geleceğine ışık tutacak nitelikte..

 

Kaynak: SABAH GAZETESİ