• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

DİSK üyeleri, taleplerini iletmek için Meclis'e yürüdü

Kıdem Tazminatı, Torba Yasa ve Özel İstihdam Büroları’na ilişkin DİSK’in bir süredir başlattığı eylemler sürüyor. DİSK dün de Ankara’da TBMM’ye yürüdü

04.10.2011

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DİSK) ülkenin dört bir yanında kıdem tazminatları ve Özel İstihdam Büroları ile ilgili başlattığı eylemler Ankara'da devam etti. Dün (3 Ekim) saat 11.00'da Mithatpaşa Caddesi'ndeki Genel-İş şube binası önünde bir araya gelen sendika üyeleri, meclisin Çankaya kapısına doğru yürüyüşe geçti. "Kıdem tazminatı - Torba Yasa - İstihdam Büroları, dayatmaya boyun eğmeyeceğiz, yılmayacağız, teslim olmayacağız, direneceğiz" yazılı pankartla yürüyen işçiler, Akay Caddesi'nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

En sert tepkimizi vereceğiz
DİSK adına açıklamayı Genel Sekreter Tayfun Görgün yaptı. AKP'nin kıdem tazminatını kaldırmayı, Torba Yasa ile güvencesizleştirme ve örgütsüzleştirmeyi, Özel İstihdam Büroları ile ise köleleştirmeyi hedeflediğini söyleyen Görgün, bu konuların sermayenin beklentilerini karşılamayı amaçladığını belirtti.

Emekçilerin en temel haklarının gasp edildiğini, emek maliyetinin ucuzlatıldığını vurgulayan Görgün, emek örgütlerinin de tartışmaya çekildiğini ve yeni bir model hazırlandığını dile getirdi. Görgün, DİSK'in bu uygulamalara karşı üretimden gelen gücünü kullanarak en sert tepkisini vereceğini ifade etti.

devamı için