• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Ücret zamları eridi

Enflasyon yeniden çift haneli

2011 yılı enflasyonu %10,45 oldu. Enflasyon oranlarında yeniden çift haneli rakamlara ulaşılırken, emekçilerin aldıkları zamlar eridi.
Araştırma Servisi
04.01.2012

2011 yılı Aralık ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) bir önceki aya göre %0,58,  bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %6,47 artış gerçekleşti.

Üretici Fiyatları Endeksi'nde (ÜFE) ise bir önceki aya göre %1,00, bir önceki yılın Aralık ayına göre %13,33 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,09 artış yaşandı.


Kaynak: TUİK

Hükümetin hesabı şaştı
Son açıklanan verilerle birlikte, ay sonları itibariyle 19 ayın ardından TÜFE tekrar çift haneli rakamlara ulaşırken, Kasım 2008'de gerçekleşen yıllık %10,76'lık artıştan sonra fiyatlarda en yüksek artış yaşandı. Yıllarca “enlasyonun başını ezdik” söylemiyle ekonomide başarı hikayesi anlatan AKP hükümetinin 2011 programında enflasyon hedefi %5,3 idi. Program hedefinin neredeyse iki katı kadar çıkan TÜFE artışı, Türkiye'nin yeniden enflasyonist bir döneme girmekte olduğunu gösteriyor.

Gıda, ev eşyası ve ulaşımda artış daha fazla
TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranları, TÜFE'de ana harcama gruplarına göre incelendiğinde bir başka gerçek ortaya çıkıyor. Emekçilerin bütçesinin büyük kısmını oluşturan gıda ve ulaştırma gibi harcama kalemlerinde fiyat artışları ortalama TÜFE artışlarının da üzerinde.

Yıllık bazda bakıldığında; yani bir önceki yılın aynı ayına göre TÜFE’de en yüksek artış %18,50 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşirken, çeşitli mal ve hizmetler %17,14, ulaştırma %12,22, gıda ve alkolsüz ve içecekler %12,21, ev eşyası %11,04 oranında artış gösterdi.

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüksek artış görülen kalemlerden, ev eşyası, ulaştırma, çeşitli mal ve hizmetlerde ise 12 aylık ortamalara göre artışlar da TÜFE'nin üzerinde gerçekleşti. Öte yandan, giyim ve ayakkabı, lokanta ve otellerde 12 aylık ortalamaya göre fiyatlar TÜFE ortalamasının üzerine çıktı.

Asgari ücret artışları ancak enflasyon kaybını karşıladı
2012 yılı için uygulanacak asgari ücret, 16 yaşından büyükler için ilk altı ay için net 701,14 TL, ikinci 6 ay için ise 739,80 TL olarak belirlendi. Böylece 2012'de emekçinin eline geçecek net asgari ücret ortalamada 720 TL oldu. Bir önceki yılın ortalama asgari ücret düzeyine göre artış %11,7 dolayında gerçekleşirken, bu artış 2011 yılı için açıklanan %10,45'lik enflasyon artışının çok az üzerinde.

Türk-İş'in verilerine göre, Aralık 2011'de 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 940 TL, yoksulluk sınırı ise 3.063 TL iken ve asgari ücretin zaten düşük bir düzeyde olduğu ortadayken, asgari ücrete “fedakarlık” yaptık denilerek yapılan artışın ancak enflasyon artışını karşıladığı görülüyor. 2011 yılında emekçilerin bütçesinin %34'ünü ayırdığı gıda ve ulaştırma fiyatlarındaki TÜFE ortalamasının üzerindeki yüksek artışlar ise asgari ücretlinin aldığı zammın çoktan eridiğini gösteriyor.

 

ÜRETİMDEKİ MİLYONLARCA EMEKÇİ KORUNMALI GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR

Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen Korona Virüs salgını, giderek toplumsal ve ekonomik sonuçları ağırlaşan büyük bir sorun haline gelmektedir. Bu salgına karşı, devletin tüm kurum ve kuruluşlarını seferber etmesi, halkımızın da bu seferberliğe katılması ve dayanışma içerisinde olması zorunludur. Nitekim bu bilinçle, ülkemizde Korona Virüs vakasının tespit edildiği 10 Mart gününden itibaren başta sağlıkçılarımız olmak üzere yoğun bir çaba göstermekte, devlet kamu sektöründe bazı önlemler ...
devamı