• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Engelsiz Bir Yaşam Mümkün

Merkez Yönetim Kurulumuz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

01.12.2023

Birleşmiş Milletler, hayatı herhangi bir engelle karşılaşmaksızın rahat yaşayabilmeleri, kendilerine yönelik toplumsal bilincin ve farkındalığın artırılması, haklarının diğer bireylerle eşit ölçüde kullanılmasına dikkat çekmek amacıyla 3 Aralık gününü “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir.

Dünyada ve ülkemizde engelli bireyler tüm vatandaşlarla sosyal hayatta, çalışma hayatında eşit hak ve özgürlüklere sahiptir. Ancak buna rağmen engellilerin sosyal güvenlik, eğitim, çalışma ve sağlık alanında sorunlar yaşaması, ayrımcılığa ve fırsat eşitsizliklerine yol açmaktadır.

Engellilerin, hayatlarını kendi başlarına idame ettirebilmeleri ve yaşama rahatlıkla katılabilmelerinin koşullarının sağlanması gerekmektedir. Engelli bireylerimizin önündeki fiziksel ve ekonomik engelleri kaldırmak sosyal devlet ilkesinin gereğidir.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde engelli bireylerin hayatın her alanına katılarak var olabilmelerini sağlanması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tüm engelli üyelerimiz ve yurttaşlarımıza sağlık ve başarı diliyoruz.

Petrol-İş Sendikası
Merkez Yönetim Kurulu adına
Genel Başkan
Süleyman AKYÜZ