• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

İşe dönene kadar mücadeleye devam

02.04.2015

DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Koç Holdinge ait Divan Turizm AŞ işçilerinin direnişi sürüyor. İşçiler direnişlerinin 43. gününde Taksim’de bulunan Divan Otel önünde oturma eylemi yaptı. İşçiler sendikalı olarak işe geri dönene kadar mücadelelerini süreceğini bildirdi.

DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Koç Holdinge ait Divan Turizm AŞ işçilerinin direnişi sürüyor. İşçiler direnişlerinin 43. gününde Taksim’de bulunan Divan Otel önünde oturma eylemi yaptı. İşçiler sendikalı olarak işe geri dönene kadar mücadelelerini süreceğini bildirdiler.

Harbiye’de bulunan TRT Radyosu önünde toplanan işçiler, “Açlıktan ölmeyiz biz bu yoldan dönmeyiz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarıyla Divan Otel’e yürüdü. Yol üzerinde Divan’ın üretim yaptığı Sturbucks’ın çalışanlarına ve müşterilerine seslenen işçiler “Yediğiniz pastaları, kekleri bizler üretiyoruz. Sendikalaştığımız için işten atıldık. Bu mücadelemizde desteğinizi bekliyoruz” çağrısında bulundular.

Otel önünde işçiler adına açıklama yapan DİSK/Gıda-İş Marmara Bölge Temsilcisi İbrahim Kızılyer, “Bizim sesimizi duymak istemeyen, görmek istemeyenlere sesimizi duyurmaya geldik. Divan pastaneleri ve otellerinin önüne 43 gündür gidiyoruz. Koç Holding taleplerimizi karşılayana kadar direnişimiz sürecek” diye konuştu. Açıklamanın ardından otel önünde dizilen işçiler, tek tek söz alarak çalışma koşullarını ve neden sendikalı olduklarını anlattılar. İşçiler daha sonra alkışlar eşliğinde oturma eylemine başladı. Gazetemiz baskıya girdiği saatlerde eylem devam ediyordu.

Bu arada eylem nedeniyle otel etrafında ve Gezi Parkı’nda polis yığınağı dikkat çekti. (İstanbul/EVRENSEL)

Kaynak: Evrensel Gazetesi

http://www.evrensel.net/haber/109331/ise-donene-kadar-mucadeleye-devam