• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

KALE KAYIŞ’TA ANLAŞMA SAĞLANDI

Kale Kayış işyerinde sağlanan anlaşmaya ilişkin Merkez Yönetim Kurulu bir açıklama yayınlamıştır.

07.08.2019

İstanbul Silivri’de kurulu bulunan ve 145 üyemizin işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin eksikliği nedeniyle direnişte olduğu Kale Kayış (Conveyor) işyerinde anlaşma sağlanmıştır.Sendikamızın örgütlenme çalışmalarına 2018 yılı yaz aylarında başladığı ve 12 Ekim 2018 tarihinde yetki aldığı işyerinde, işçi sağlığı ve iş güvenliği riskleri nedeniyle 145 üyemiz 6 Mart 2019 tarihinde çalışmama haklarını kullanıp işyeri önünde eyleme başlamışlardı.

Bir süredir işverenle yaptığımız müzakereler sonucunda 2 Ağustos 2019 tarihinde direnişteki işçilerin de iradesi doğrultusunda bir anlaşmaya varılmıştır. Anlaşma sonucunda, -henüz ihbar vb. yasal hakları doğmamış olanlar da dahil olmak üzere- işçiler tüm yasal haklarını almışlardır. Ayrıca, taraflar halen devam eden örgütlenmeyle ilgili hukuki süreçte yargının vereceği kararın gereği doğrultusunda hareket edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur,

Petrol-İş Sendikası
Merkez Yönetim Kurulu

 

PANDEMİ FIRSATÇILIĞI YAPMAYIN KIDEM TAZMİNATI HAKKIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Dünya ve ülkemiz, pandemi nedeniyle olağanüstü koşullardan geçmektedir. Normalleşme adımlarının atılmaya başlanması, bu sürecin çalışma hayatında işçilere yaptığı olumsuz etkileri henüz ortadan kaldırmamıştır. Aksine normalleşme ile birlikte oluşan ortamda, bazı işverenlerin bu durumu fırsata çevirme niyetlerini ortaya koyduğuna tanık olunmaktadır. İşçilerin bazı kazanılmış haklarının geri alınması girişimlerine pandemi süreci bahane edilmektedir. Hükümetin henüz ayrıntılarını açıklamadığı İst...
devamı