• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Kıdem tazminatında Türk-İş'in ciddiyetine inanmıyorum

Türk-İş Genel Kurulu'nda beklendiği gibi Mustafa Kumlu yeniden başkan seçildi. Ancak Türk-İş sanki sendikacılık yapıyormuş gibi gösterilmeye çalışılıyor ki bu doğru değil. Öte yandan kıdem tazminatı konusunda da ciddi değiller

ALİ TEZEL/HABERTÜRK
13.12.2011

Türk-İş 21. Genel Kurulu tamamlandı. 362 delegenin oy kullandığı genel kurulda mevcut başkan Mustafa Kumlu 223 oyla yeniden başkan seçildi. Diğer başkan adayı Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ise 127 oyda kaldı. Böylece Kumlu ve ekibi 4 yıl daha Türk-İş'in başında olacak. Tes-İş Genel Başkanı olan Mustafa Kumlu, bilindiği üzere AK Parti'nin kuruluş çalışmalarında Tes-İş toplantı salonlarını açarak partinin kuruluşuna destek vermişti, şimdi bunun semerelerini toplamaya devam ediyor. Kumlu'lu Türk-İş'te dostlar alışverişte görsün tavrıyla sendikacılık yapılıyor. Yüzde 3-4'lük zamlarla imzalanan toplu iş sözleşmeleri bile başarıymış edasıyla kutlanıyor. Bırakın grevi, toplu iş sözleşmesi zamanlarını bile artık kimse bilmiyor, haber konusu bile olmuyor.

Ülkenin 15 milyon çalışanına karşı (Türk-İş, DİSK ve Hak-İş üyeleri dahil) sadece 700 bin kadar sendikalı işçinin olduğu bir ülkede Türk-İş Başkanı, "Kıdem tazminatı kaldırılırsa veya fona dönüşürse genel greve gideriz" diyor ama bu konuda ciddiyetine gerçekten inanmıyorum. Ortada genel grev yapacak Türk-İş yok. İkincisi de 300-400 bin üye ki tamamı kamu işçisidir, genel greve falan katılmaz. Katılsa da katılanların 15 milyonluk çalışan içindeki oranı sebebiyle etkisi olmaz. Son olarak da ekleyeyim, umarım doğru değildir ama gelen haberlere göre, Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak ile hükümet, "Kıdem Tazminatı Fonu" konusunda detaylar konusunda bile anlaşmışlar.

devamı için: