• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Merkez Yönetim Kurulumuzdan 15 Temmuz Açıklaması

Merkez Yönetim Kurulumuz 15 Temmuz Dolayısıyla Bir Açıklama Yayımladı.

15.07.2021

Ülkemiz tarihinin en karanlık günlerinden biri 15 Temmuz 2016’da yaşandı. Bu tarihte maalesef ki kanlı bir darbe girişimine tanık olunmuş, halkın iradesi olan TBMM bombalanmış, devlet binalarına saldırılar olmuş, halkımızın üzerine ateş açılmıştır. Ancak, halkın iradesi ve birlikteliği, demokrasiye sahip çıkma arzusu bu girişimi başarısızlığa uğratmıştır.

Bilindiği üzere darbelerin ve bu tür girişimlerin asıl hedefinin, emperyalist güçlerin desteğini alarak halkın sindirildiği, hukukun işlemediği ve hakların kullanılamaz hale geldiği bir toplum oluşturmaktır. Geçmiş tecrübeler de bize öğretmiştir ki, darbelerden en çok zarar gören emekçi kesim ve onların temsilcileri olmuştur. Bu bilinç ile halkımız, ülkesi ve milleti için tüm farklılıklarını bir tarafa koyarak; birlik ve beraberlik içinde darbe girişimini engellemeyi bilmiştir.

Darbecilere karşı ülkemizi ve demokrasiyi savunurken hayatını yitiren 251 şehidimize ve yaralanan gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. 15 Temmuz’un 5. yılında, hain darbe girişimine kalkışanları bir kez daha nefretle kınıyor, şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.

Saygılarımızla,
Petrol-İş Sendikası
Merkez Yönetim Kurulu adına
Süleyman Akyüz
Genel Başkan