• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Aydınlık Gazetesi

Petrol-İş'ten "Standard Profil" Açıklaması

Aydınlık Gazetesi/ Emek Servisi
06.08.2013

Petrol-İş Sendikası 1 Ağustos'ta Düzce Standart Profil Fabrikası'nda sendika yöneticilerine bir grup işçinin tepkisiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Petrol-İş Sendikas Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Söz konusu haberlerde 'üyelere sorulmadan, gizlice imzalanan' toplu sözleşmenin yarattığı tepkiyle, 'kendilerini satmış olan' Petrol-İş yöneticilerini protesto eden işçiler tablosu oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu tablonun gerçeklerle en küçük bir ilgisi yoktur" dedi.

'Her sözleşmede olabilecekler oldu'

Öztaşkın yapılan haberler öncesinde sendika yetkilileriyle görüşülmediğini, toplu sözleşme sürecine sonucuna ilişkin gerçekler bilinmeden ve olayın arkasındaki dinamikler araştırılmadan yapılan yayın ve açıklamaların Petrol-İş camiasını en az yaşananla kadar üzdüğünü söyledi.

Öztaşkın Standart Profil sözleşmesi sürecinde yaşananları şöyle anlattı: "yaklaşık 7 aydır Petrol-İş ile Standard Profil işvereni arasında sürdürülen müzakerelerin uyuşmazlıkla sonuçlanmsı üzerine 1 Ağustos 2013 günü grev uygulamasının başlaması kararı alınmıştır. Grevden bir gün öncesinde hala devam eden görüşmeler tarafların anlaşma sağlayamamıs üzerine saat 16.00 civarında bitirilmiş ve sendikamız ertesi gün grevi başlatmak üzere her türlü hazırlığını tamamlamış, şube başkan yardımcısı ve baştemsilcilerimiz üyelerimizi bilgilendirmek üzere işyerine gitmişlerdir. Ancak akşam 21.30 sularında işverenin sendikamıza yaptığı çağrıyla müzakereler yeniden başlamıştır. Birçok örnekte görüldüğü gibi bazı toplu iş sözleşmeleri greve çıkılmaya saatler kala bazıları grev başladıktan kısa süre sonra bitirilebilmektedir. Sabaha doğru değerlendirmeleri yapan heyetimiz sözleşmeyi bitirmek için uygun koşulların oluştuğunu belirlemiş, o an işyerinde bulunan  temsilcilerimizi de  bilgilendirerek toplu iş sözleşmesini bitirmeyi kararlaştırmışlardır. İstanbul'a gelen şube yöneticisi ve baş temsilcilerimizle birlikte sözleşmeyi imzalamışlardır. Böylece sabah greve çıkmak üzere bütün hazırlıkları tamamlamış olan sendikamız, toplu sözleşmenin imzalanması ile birlikte grev kararını da ortadan kaldırmıştır. 1 Ağustos sabahı Düzce'ye bu gelişmeleri aktarmak üzere giden yöneticilerimiz ise istenmeyen olaylarla karşılaşmışlardır."

Öztaşkın yaşanan gerginliğin altında yatan nedenleri de açıkladı. Standart Profil'de 4 yıllık zorlu bir örgütenme süreci yaşandığının altını çizen Öztaşkın, bundan dolayı gergin olan işçilerin, bilinçli olarak yapılan kışkırtmalar sonucunda böyle davrandığını da vurguladı.