• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

BASINDAN

SASA’dan örgütlü işçiye: İstifa et maaşına iyileştirme yapalım

Sendikalı işçilere baskı olduğunu öne süren Petrol-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Kılıççıoğlu, Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in örgütlenmeyi destekleyen ifadelerini hatırlattı. Kılıççıoğlu, ‘Bakanın söylediklerini kimse umursamıyor mu?’ diye sordu, işverenle iletişime açık olduklarını kaydetti

16.12.2022

Petrol-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Bülent Kılıççıoğlu, Erdemoğlu Holding’e ait SASA’da işçileri sendikasından istifa ettirmeye yönelik girişimlerin sürdüğünü söyledi. Petrol-İş Sendikası’nda geçmişte sendikalı 3 bin işçi çalışırken şu anda bu sayı 110. Durumu Aydınlık’a değerlendiren Petrol-İş Adana Şube Başkanı Kılıççıoğlu, SASA’nın tüm çalışanların maaşında iyileştirme yapıp, sadece sendikalı işçilere yapmadığını öne sürerek istifa baskısının artırıldığını kaydetti. Kılıççıoğlu, kendisinin 5 ay önce göreve geldiğini, önceki başkanın SASA’da Genel Müdür Danışmanı olduğunu aktararak, 3 bin örgütlü işçinin nasıl eritildiğini anlattı. Kılıççıoğlu şunları kaydetti:

“SASA’da sendikalı ve sendikasız yaklaşık 5 bin işçi çalışıyor. Petrol-İş olarak 1970’lerden beri SASA fabrikasında örgütlüyüz. Farikada sendikamıza üye 2-3 bin örgütlü işçi vardı. Bu sayı yavaş yavaş düştü. Sendikamızda 6 ay öncesine kadar da 550 civarında üyemiz vardı. Bu sayı 6 ay içerisinde 110’a düştü. 550 işçi örgütlülüğünü korumak adına bu yeterli bir sayıydı. 6 ay önce Petrol-İş Sendikamızın Adana Şube Başkanı olan Abdülmecit Dönmez, şu anda SASA’da Genel Müdür Danışmanı olarak çalışıyor. Benden önceki başkan Dönmez, orada işe başlayınca, genel anlamda işçilerin sendikadan neden istifa ettiği anlaşılır bir hale geliyor. SASA işçiye ‘sendikadan istifa et, maaşına iyileştirme yapalım’ diyerek işçileri sendikasızlaştırmaya itiyor. Daha önce verilen zamda da sendikasız işçilere verilen, sendikalı işçilere verilen zamdan düşük bırakıldı. Hepsine yüzde 30 iyileştirme verildi sadece sendikalı olan 110 kişiye verilmedi. Böylelikle sendikasız işçiye daha fazla zam yapıldı ve sendikalı işçilere sendikayı bırakma teşvik edildi.”

Kılıççıoğlu, daha önce DİSK’in de fabrikada bitirildiğini aktardı:

‘DEVLET POLİTİKASINI GÖZ ARDI ETME VAR’

“DİSK’e bağlı tescilli çalışan arkadaşlarımızın 3 günde maaşlarını 1 buçuk katına çıkartarak sendikada istifa ettirilmeleri sağlandı. Yani bizim yanımızda bitirmiş oldukları bir sendika daha var. Petrol-İş Sendikası bu fabrikada binlerce işçi ile gelinip 110 kişi kalmış bir sendika haline gelindi. Halen sendikadan istifa ettirmek için işçilere para gösteriliyor.

“Sayın Çalışma Bakanımız ‘sendikasızlaştırmanın önüne geçmek istiyoruz’ diye bir açıklama yaptı. O zaman bizim bu durumuz ne? Biz bu olaylara anlam veremiyoruz. Bakanı ve hükümetin söylediklerini kimse umursamıyor mu? Bu kurumlar takılmayacaksa neden var? Çalışma Bakanımızın sendikalara nasıl baktığını biliyoruz ve duruşunu destekliyoruz. Burada bir devlet politikasını göz ardı etme var.”

‘SONUÇ ALAMADIK’

Sendikanın fabrika için önemine dikkat çeken Kılıççıoğlu, işveren ile olan iletişimlerini şöyle aktardı:

“Biz SASA’nın işi iyi gitmesin diye orada çalışma yapan bir sendika değiliz. Fabrikada istihdam, üretim, işçilerin maaşı artsın isteyen bir sendikayız. Birileri bu işçilerin hakkını yiyor. Farikada çalışan personellerin eline geçen maaş 7-8 bin lira. Bu duruma itiraz ediyoruz. Bize fabrika temsilcileri ‘Doğru söylüyorsunuz yaşam şartları çok zorlaştı, bu paraya geçinilmez.’ diyorlar. Burada sorumlu benmişim gibi muamele yapıyorlar. Bunun önüne geçmek için randevularımız oldu. Merkezimiz de bende ayrı ayrı görüşmeler yaptık. Ancak şu ana kadar bir sonuç alamadık.

ÖRGÜTLÜLÜĞÜMÜZÜ ENGELLEMESİNLER

“Bu durumun günümüz şartlarında hiç hoş olmadığını, yanlış alınmış bu kararda dönülmesini istiyoruz. Bizim örgütlülüğümüzü engellemesinler. İçerideki arkadaşlarımızı parayla terbiye etme noktasında bir tutum içerisine girmesinler. Bunlar artık bu çağda yaşanacak şeyler değil. Bizim artık dünyaya entegre olmamız lazım.”

SASA tarafından yok sayıldıklarını da dile getiren Kılıççıoğlu, iletişim yollarının açık olduğunu vurguladı. Kılıççıoğlu “Bu konuyla ilgili çağrılarımıza, fabrika önünde yapmış olduğumuz eylem dahil olma üzere tüm sendikalar ve Türk-İş’in bölge başkanıyla yaptığımız eylemde bize en ufak bir dönüş olmamıştır. Yok sayılmaya devam ediliyoruz. Biz bu işin iletişimle devam edeceğini düşünüyoruz. İletişim yollarımız açık. Öbür türlü de tüm yasal haklarımızı kullanmak zorundayız.” diye konuştu.

Kaynak: Aydınlık Gazetesi
https://www.aydinlik.com.tr/haber/sasadan-orgutlu-isciye-istifa-et-maasi...