• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Tilkiler Yüce Divan'a! | Ümit Zileli-Cumhuriyet

Tayyip Bey, Rize'de gürledi: - Herkes tilkilik peşinde!..

 

ÜMİT ZİLELİ
22.09.2005

Tayyip Bey, Rize'de gürledi:

- Herkes tilkilik peşinde!..

 

Allah Allah, kim acaba tilkilik peşinde olanlar?! Tilki, zeki mi zeki, kurnaz mı kurnaz bir yaratıktır. Üstelik ahlak mefhumu hiç yoktur! Onun için biricik hedef, kümesteki tavuklara, kazlara, ördeklere ulaşmaktır. Tilki, öne çıkan bu en belirgin özelliği ile tam bir Makyevelisttir. Diğer bir deyişle:

 

- Tilki için, iktidara (paraya) giden her yol mubahtır!

 

Bu açıdan bakıldığında maşallah, cennet ülkemiz tilkiden geçilmiyor! Üstelik tilkinin dini, imanı, milliyeti de fark etmiyor... Kuşadası- Egeport, İstanbul-Galataport ve de bir gecede 14.76'lık hissesi ''hediye edilen'' TÜPRAŞ, tilkilerin her yerde fink attığını su götürmez biçimde gösteriyor! AB Komisyonu Ekonomi Masası Türkiye Sorumlusu Dirk Verbeken 'in önceki gün yaptığı yenilir yutulur olmaktan uzak açıklama da tilkileri işaret ediyordu:

 

- Özelleştirmelerde bazı kimselere ayrıcalıklı olarak yardımda bulunuluyor. Hükümette bunlardan kazançlı çıkan bir kesim var!!!

 

İşe bakın, AB'nin Türkiye'den sorumlu yetkilisi, binlerce kilometre uzaktan, hükümetin içinde de tilkilerin bulunduğunu adeta haykırıyor, bizim cenahtan tık yok!

 

- Ama Başbakan, tilkilerden söz ettiğine göre bir bildiği vardır!

 

Ben geçen hafta, TÜPRAŞ'ın 1.76'lık hissesinin bir gecede, ihalesiz, SPK'den habersiz 6 yabancı fona nasıl ikram edildiğini yazmıştım. Çok eksik yazmışım, çok geride kalmışım! İsrail asıllı, kendi memleketinin gazetesi tarafından ''İsrail dahil, hükümetleri maymuna çeviren adam'' olarak tanıtılan Sami Ofer ve ortağı Global şirketinin sahibi Mehmet Kutman 'la çevirdikleri ve de çevirmekte oldukları işleri bilememişim!

 

Meğer Sami-Mehmet ikilisi ve de görünmez ortakları önce Kuşadası Limanı'nı almışlar. Bir de peşin ödeme yapılınca yüzde 10 indirim gerçekleşmiş ve liman 25 milyon dolara bu arkadaşların olmuş! Üstelik 36 milyon dolar teklif veren yerli girişimci varken. Peki, bu devirden sonra ne olmuş? AKP hükümeti, ''Kruvaziyer Yönetmeliği'' ile Egeports'a kıyı kanununa tamamen aykırı biçimde denize kazık ve dolgu yapma, üstüne de 56 adet turistik işyeri yapma izni vermiş.. Yargının bu işlemi iptal etmesine karşın karar Kuşadası'na ancak 3 ayda ulaşabilmiş. Böylece Ofercilerin yalnızca bu yasadışı dükkânlardan kârı 30 milyon doları geçmiş...

 

Gelelim ''Galataport Projesi'' ne. İhalede yine aynı arkadaşlar en yakın rakiplerine 2 milyar Avro üzerinde fark atarak bu projeyi de aldılar. Sonradan ortaya çıktı ki, ödeme planı ''Allah bana, ben sana'' şeklindeydi! Böylece projenin bugünkü değerden yalnızca 193 milyon Avro'ya cebellezi edildiği anlaşıldı. Türkiye'nin bir numaralı işadamı Rahmi Koç bile, ''Şartları bilsem kendi adıma girerdim'' demek zorunda kaldı! Bu ifade, Türkiye'nin en önde gelen şirketlerinin bile bu cin plandan habersiz olduğunu açık bir şekilde anlatıyordu...

 

- Oferlemeye bakın!!!

 

Bitti zannediyorsunuz ama bitmedi!

 

Sami Ofer'in oğlunun geçen yıl Davos Zirvesi sırasında önce Kemal Unakıtan 'la, ardından da Tayyip Bey'le otel odasında baş başa görüştüğü ortaya çıktı. Başbakan'ın Kemal Abi'sinin Hong-Kong gezisine de daha sonra Ofer Grubu'nun TÜPRAŞ'ta temsilcisi olacak olan kişiyle birlikte gittiği ortaya çıktı...

 

- İyi mi?

 

Dönelim Tayyip Bey'in ''Tilki'' tanımlamasına... Gerçekten çok haklı; ortalık ''peşkeş'' kokusu almış tilkilerden geçilmiyor. Üstelik bu tilkiler, durumlarını sağlama almak için medyaya da el atıyor. Haa, unutmadan, Mehmet Kutman'ın Global şirketi dün tam 33.1 milyon dolara Süper FM'i de satın aldı!

 

Ama, tilkiler bu işlerin böyle biteceğini sanıyorsa çok aldanıyorlar... Bu işin sonu karakolda biter...

 

- Tilkiler Yüce Divan'a gider!!!

Kaynak: CUMHURİYET GAZETESİ