• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Toros Tarım'da grev ilanı asıldı

Şubemiz kapsamında bulunan Toros Tarım A.Ş. işyerine 13 Mart 2009 tarihinde grev ilanı asıldı.

13.03.2009

Burada bir basın açıklaması yapan Şube Başkanımız Sayın Ahmet KABACA,

“Örgütlü bulunduğumuz bu iş yerinde 12. dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 01.01.2009 tarihi itibariyle başlamıştır. O günden bu tarafa geçen süre içerisinde tüm yasal süreçler kullanılmış olup, maalesef bir anlaşma sağlanamamıştır. İşverenle yapmış olduğumuz görüşmelerde 72 maddelik taslağımızdan hiç bir maddede anlaşma sağlanamamıştır. Bu da ilginç olan bir durumdur.

İşveren, işletmelerimizin sözleşmelerinin ayrı ayrı olması gerektiğini savunmakta, 'bu iş yerleri ayrı iş yerleridir, şartları da ayrı ayrı olmalıdır' demektedir.

Şöyle bir baktığımızda evet, 2006 yılına kadar bu iş yerleri ayrı ayrı iş yerleri, sözleşmeleri de ayrı idi.  2006 yılında iş verenin almış olduğu bir kararla ile yasa gereği bu iş yeri Mersin Toros Tarım ile birleştirilerek işletme tipi iş yeri haline getirilmiştir. Dolayısıyla bu işletmelerin birleştiren işverenin bizzat kendisidir. Biz de buna göre sözleşme yapmak istiyoruz. Sanki iş yerini kendileri değil de biz birleştirmişiz gibi bu gerekçeyle sözleşmemizi tıkamaktadırlar”  dedi.

Bu gün bu iş yerine grev ilanını asıyoruz, ancak amacımız sözleşmeyi masa başında bitirmektir.  İş veren eğer  buna yanaşmazsa greve çıkmaktan da çekinmeyeceğiz. Bizim amacımız sözleşmeyi bir an önce ve masada imzalamaktır; biz iş yerimizi seviyoruz, iş yerimizin çalışmasını istiyoruz . İş veren krizi bahane ederek faturasını bize kesmek istiyor, buna asla müsaade etmeyeceğiz.

Değerli arkadaşlar,

Sözleşme demek yeni umutlar demek, yeni kazanımlar elde etmek demektir. Zaten ekonomik krizden biz yeterince etkileniyoruz; biz  zaten fedakarız, sadece insanca çalışıp insanca alın terimizi istiyoruz. İş veren ise bir şeyler vermeyi bırakın,  kazanılmış haklarımızı dahi elimizden almak istiyor.

Bu kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu davranışları devam ederse bu iş yerinde grev yaşanır,  bunun da sorumlusu biz değil, iş veren vekilleri olacaktır.

Bu gün buraya grev ilanını asıyoruz en kısa zamanda da uygulama tarihini belirleyeceğiz. Bu karar burada çalışan bizlere sendikamıza ve işçi sınıfına hayırlı olsun” dedi.

 

GENEL BAŞKANIMIZIN 70.YIL MESAJI

Yıllar içerisinde emek mücadelesinin en köklü ve en güçlü sendikalarından biri haline gelen Petrol-İş, 70 yaşını kutluyor... Genel Başkanımız Süleyman Akyüz sendikamızın 70. kuruluş yılı sebebiyle bir mesaj yayınladı. Genel Başkanımızın mesajına aşağıda bulunan linkten ulaşabilirsiniz. [video:https://youtu.be/7kQu_PWOraA] ...
devamı