• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

Tüpraş İşçisi Fabrikaya Kapandı

17.05.2019

Sendikamız ile Tüpraş işvereni arasında Ocak ayında başlayan TİS görüşmelerinde işverenin kazanılmış haklarımızı gasp etmek istemesi nedeniyle anlaşma sağlanamamış ve görüşmeler Arabulucu sürecine girmiş idi.

Arabulucu ile yapılan iki toplantıdan da herhangi bir olumlu sonuç alınamaması, taleplerimizin işveren tarafından karşılık bulmaması nedeniyle Tüpraş işçisinin günlerdir yapmış olduğu tam gün iş bırakma eylemlerinden sonra 16 Mayıs 2019 tarihinde Tüpraş’ın İzmit, Aliağa, Kırıkkale ve Batman rafinerilerinde çalışan 00.00-08.00,08.00-16.00-16.00-00.00, gündüz ve bakım personeli fabrikaya kapanarak işverene karşı tepkilerini gösteriyorlar.

Kocaeli Şube Başkanımız Salih Akduman’ın fabrika önünde toplanan üyelerimize yaptığı konuşmanın ardından sloganlar eşliğinde yürüyerek fabrikaya kapanıldı.

 

PANDEMİ FIRSATÇILIĞI YAPMAYIN KIDEM TAZMİNATI HAKKIMIZ KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Dünya ve ülkemiz, pandemi nedeniyle olağanüstü koşullardan geçmektedir. Normalleşme adımlarının atılmaya başlanması, bu sürecin çalışma hayatında işçilere yaptığı olumsuz etkileri henüz ortadan kaldırmamıştır. Aksine normalleşme ile birlikte oluşan ortamda, bazı işverenlerin bu durumu fırsata çevirme niyetlerini ortaya koyduğuna tanık olunmaktadır. İşçilerin bazı kazanılmış haklarının geri alınması girişimlerine pandemi süreci bahane edilmektedir. Hükümetin henüz ayrıntılarını açıklamadığı İst...
devamı