• industriAll global
  • industriAll europe
  • Retun See
  • Petrol-İş Kadın Dergisi
Belgesel: Petrol-İş Tarihi

'Yaşasın Dünya Halklarının Kardeşliği'

Devrimci İşçi Sendikası Yönetim Kurulu, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutladığı bir açıklama yayımladı. DİSK "Önümüzdeki yılların, Türkiye ve dünya için barış yılları olabilmesi adına mücadeleye yılmadan, usanmadan devam edeceğiz" dedi.

30.08.2011

 

Devrimci İşçi Sendikası (DİSK) Yönetim Kurulu, 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutladığı açıklamasında, "Önümüzdeki yılların, Türkiye ve dünya için barış yılları olabilmesi adına mücadeleye yılmadan, usanmadan devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
DİSK Yönetim Kurulu 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajda, 1 Eylül'ün, 72 yıldır bütün dünyada "Barış Günü" olarak kutlandığı anımsatılarak, "Nazi Almanya'sının 1939 yılında Polonya'ya saldırdığı gün olan 1 Eylül, Türkiye'de emek, demokrasi ve barış güçlerinin mücadelesinde de özel bir yere sahip. Küreselleşme süreci, emperyalistlerin vaadettikleri gibi özgürlük ve refah değil, ölüm, yıkım ve yoksulluk getirdi. Ortadoğu'nun emperyalizmin ihtiyaçları ve çıkarları doğrultusunda yeniden şekillendirilmesi, yeni ölüm, yıkım ve yoksulluktan başka hiçbir şey vermemektedir bölge halklarına" denildi. Bugün dünyada silahlanma harcamalarının, nükleer silah denemelerinin ve uluslararası askeri tehditlerin devam ettiği vurgulanan mesajda, "Afganistan'dan Irak'a, Suriye'den Libya ve Filistin'e, Kafkaslar'dan Ortadoğu'ya silahlar konuşuyor. Silahlar konuştukça kadınlar, gençler, çocuklar ve yoksullar başta olmak üzere bütün insanlık ağır bir sarsıntı yaşıyor. İşsizlik, yoksulluk, açlık, acı ve gözyaşı artıyor. Milyonlarca insan topraklarından göçe zorlanıyor, kimliğinden veya düşüncesinden dolayı baskı görüyor. Milyarlarca insan temel haklarından mahrumken, temiz içme suyu bulamazken, doktor ve öğretmen, hastane ve okul bulamazken, hükümetler ve uluslararası kurumlar savaşları devam ettirmeyi, emekçilerin siyasal, sosyal ve ekonomik haklarını törpülemeyi tercih ediyorlar. Türkiye'deki savaş yanlılarının ve savaştan rant sağlamak, kendi siyasal hesapları için halkımızı ateşe atmak isteyen çevrelerin nasıl bir hesap içerisinde olduklarının teşhir edilmesi, bir arada yaşamın güçlendirilmesi açısından can alıcı bir öneme sahiptir. Bugünümüzü ve geleceğimizi olumsuz etkileyen bütün bu nedenlerle, Türkiye'nin aydınlık geleceğinin ancak ve ancak, ABD'nin Ortadoğu'da uygulamaya koyduğu politikalardan bütünüyle arınması; askeri anlaşmaları feshetmesi; yönünü kendi sorunlarına dönerek ülke içinde halkımızın özlemle beklediği barış ve kardeşlik ortamının yaratılmasıyla olanaklı olacağına inanıyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Mesajda, bu nedenle bugün, "içeride ve dışarıda savaş" çığlıkları atanlara karşı yüksek sesle ve cesaretle "yaşasın dünya halklarının kardeşliği" diye haykırılması gerektiğinin altı çizilerek, "Önümüzdeki yılların, Türkiye ve dünyamız için barış yılları olabilmesi adına mücadeleye yılmadan, usanmadan devam edeceğimizi tekrar ediyor, savaşlardan mağdur olan insanlığın Dünya Barış Günü'nü kutluyoruz" denildi.

Kaynak: ANKA